Artur Bartoszewicz to ekonomista, ekspert polityki publicznej i wykładowca SGH, który zdecydował się kandydować na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Jego program to manifest głębokich zmian ustrojowych, społecznych i gospodarczych – skonstruowany wokół koncepcji trzech siódemek, co przekłada się na 21 konkretnych postulatów.
Nowa Konstytucja i demokracja obywatelska
Jednym z głównych punktów programu jest stworzenie Nowa Konstytucja, opartej na zasadach demokracji bezpośredniej – w tym wiążących referendach, wecie obywatelskim oraz bezpośrednim wpływie obywateli na władzę wykonawczą. Bartoszewicz zakłada, że Polska potrzebuje nowej formy ustroju, gdzie głos obywatela jest nie tylko słyszalny, ale też skuteczny.
Cyfryzacja udziału obywateli i uproszczenie procedur
Kolejnym filarem jego programu jest ZRÓWNANIE PODPISU tradycyjnego z elektronicznym. To otwiera drogę do uczestnictwa w procesach obywatelskich poprzez aplikację mObywatel, co umożliwi obywatelom podejmowanie decyzji w sprawach państwa z poziomu smartfona – szybko, bezpiecznie i efektywnie.
Radykalna reforma struktur państwowych
Artur Bartoszewicz postuluje także zredukowanie składu Rady Ministrów oraz ograniczenie ich wynagrodzeń, by zwiększyć efektywność i ograniczyć nadużycia. Zapowiada również likwidację finansowania partii politycznych, wprowadzenie odpowiedzialności majątkowej urzędników oraz zakaz zatrudniania członków partii i ich rodzin w administracji publicznej.
Bartoszewicz chce Polski sprawiedliwej, przejrzystej i nowoczesnej, opartej na wartościach obywatelskich i patriotyzmie, gdzie państwo służy ludziom, a nie interesom partyjnym.
Komitet Wyborczy Kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ARTURA BARTOSZEWICZA |